






Lassan beköszönt a tavasz, ezzel megindul a medvahagyma szezon is

A Gerecsében nagyon sok medvehagyma lelőhely van, de ezek közül az egyik legkiválóbb a Pusztamarót körüli erdőkben található.
Pusztamarót a 13. században lértejött település a Gerecse szívében, mely az idők során többször cserélt gazdát, a török időkben véres csata színhelye volt – melyről az emlékmű tanúskodik -, lakták svábok, majd később bányászok, de az1970-es évekre teljesen elnéptelenedett.
A falu megmaradt épületei mellé később faházakat építettek, melyek évtizedeken keresztül úttörőtáborként funkcionáltak, majd a 90-es évektől a mai napig Marót-hegyi Sólyomfészek néven fizető szálláshelyként üzemelnek.
Pusztamaróton keresztül halad át az Országos Kéktúra útvonala. A település egykori temetője mellett bélyegzőhely található.
Túraútvonal leírása
Figyelem! Ezt az útvonalat, mivel egy jelentős szakasza a 10. sz. főúton halad leginkább hétvégére célszerű időzíteni.
A térképen kijelölt útvonal a Tatai vártól indul és itt ér véget.

A vár bejáratát elhagyva, a Váralja úton kb. 50 m-re jobbra található az Által-ér menti kerékpárút, mely egy jelenleg még murvás és elég keskeny nyomon vezet át a Május 1. úti gyalogos és kerékpáros átkelőig. Áthaladva a Május 1. úton máris a 2024-ben elészült új kerékpár úton találjuk magunkat. A körforgalom után (mely a legnagyobb jóindulattal sem hasonlít egy körre 🙂 ) a Fényes fasor platánfái alatt folytatjuk utunkat. Innen már elég nehéz elvéteni a bringautat, mivel Dunaalmásig egyértelműen ki van táblázva.
Két dologra azonban mindenképpen figyeljünk. Tata külterületét elhagyva egy éles jobbkanyar után kb. 50 m-re lámpás vasúti átjáró található. Ez a szakasz a Bécs – Budapest vasútvonal és szinte folyamatosan járnak a vonatok. Elhagyva a vasúti átjárót, kb. 200 m-re az 1. sz. főút kereszteződése található. Ugyan az autósok számára mindkét irányból ki van táblázva a kerékpáros forgalom, de ennek ellenére nagy sebességgel érkeznek a kereszteződésbe.

A sikeres átkelések után, az Áltar ér mentén, fák árnyékában folytathatjuk utunkat. Az erdős részt kis idő múlva sík, kevés fával megtüzdelt rész váltja, majd elérünk egy lovardáig, ahonnan a 10. sz. főút mellett futó kerékpárútra jutunk. Itt jobbra kanyarodva tekerhetünk tovább Dunaalmásig. Beérve Dunaalmásra keresztezzük a Tatai utat, majd átkelve a 10. sz. főúton, kb. 50 m-re átvágunk a síneken, ahol az Almási lángosozó található.
A Dunával párhuhamosan folytatjuk utunkat egészen a Hajósskanzen lejáratáig, ahol egy jobbos kanyar után felkapaszkodunk a 10. sz. főútig. Itt sajnos nincs más választás, a főúton kell egészen Süttőig eljutni.

Süttőre érve először a vasúti átjárót keresztezzük, majd elérjük az a kereszteződést, ahol jobbra kell fordulnunk Bikolpuszta irányába. Ha valakinek fogytán van az enni-innivalója, mindenképpen még Süttőn pótolja, mert az elkövetkezendő 20 km-en nem lesz lehetősége rá.

Elhagyva Süttőt, Bikolpusztára érünk, mely egy kis település, egy utcával. Magunk mögött hagyva Bikolt egy „S” kanyarhoz érünk. A kanyar előtt közvetlenül kell balra fordulni Pusztamarót irányába, a keskeny erdei útra. A sorompót általában zárva van, de hétvégén megnyitják a nagyközönség előtt.
A szűk, elég sok helyen kátyúkkal tüzdelt erdei út szinte folyamatosan emelkedik. Ahogy feljebb érünk egyre több helyen tűnnek fel medvehagyma telepek, majd a dombtetőn szinte mindent beborít a sűrű fokhagymaillatú növényzet. Meg is érkeztün úti célunkhoz. A medvehagyma gyűjtés mellett érdemes az erdei út folytatásában található köves úton továbbmenni, mert egy balos kanyar után kb. 200 m-re találjuk az emlékművet és innen már látszik az erdő közepén található szálláshely. Ha szerencsénk van és a büfé üzemel itt feltölthetjük forrásainkat.

A visszaút kellemesebb része most következik. Azon a szűk erdei úton, amin felkapaszkodtunk, leereszkedünk a már említett „S” kanyarig. Innen a korábbi útvonal folytatásában tekerünk tovább az erdőn keresztül egészen a Tardos előtt található Malomvölgyig. Itt érdemes megállni egy pihenőre, mivel a büfé híres a jól elkészített hekkről, melyért több 10 km-ről járnak ide a vendégek. Szép időben sajnos elég nagy a tömeg, de érdemes kivárni, míg sorrakerülünk.
Elhagyva a Malomvölgyet, Tardos felé vesszük az irányt, ahol komoly megpróbáltatás vár ránk. Már a falu felé vezető út is emelkedik egy kissé, de beérve a központban jön a feketeleves.
A faluközpontban jobbra fordulva egy folyamatos, meredek emelkedő tárul elénk, mely kilométereken keresztül a Gorba hegyig folytatódik.

Elérve a hegytetőt, megérkezünk a Tartán-Tata útra, mely minden szenvedésünkért kárpótol bennünket.
Tata felé fordulunk és élvezzük a több kilométeren keresztül tartó lejtőt. Azért ne felejtsünk el fékezni, mert könnyen elérhetjük a 55-60 km/h sebességet. Kb. a lejtő felénél száguldunk el az Ökofalu mellett, melyet csak előre egyeztetett időpontban lehet látogatni.
A lejtő végén Agostyánba érünk. A falut elhagyva újra biztonságos kerékpárúton folytathatjuk utunkat Tatáig, ahol újra keresztezzük a Bécs-Budapest vasútvonalat. Átkelve a vasúton, a városközpont felé vesszük az irányt és a Harangláb mellett elhaladva átkelünk az Ady Endre úton. A Bartók Béla úton folytatva utunkat kisvártatva megpillantjuk a Tatai várat.
A túra fáradalmait a Zsigmond Teraszon, vagy a Mona Lisa falatozóba pihenhetjük ki.
Útvonaltérkép
Az útvonal a képre kattintva, új ablakban jelenik meg a merretekerjek.hu oldalon.

GPX file-t a következőképpen lehet Bryton computerbe letölteni:
Számítógépen, a merretekerjek.hu oldálán megnyíló térképen a bal felső sarokban található felületen, a jelzett körre jobb gombbal rányomunk és a lenyíló menü „Letöltés” pontjára kattintva letöltjük a GPX file-t.
Ezután áttesszük azt a telefonunkra és a menüben „Megnyitás másik appban” a Bryton alkalmazással nyitjuk meg a file-t. Az útvonal bekerül a mentett útvonalak közé, ahonnan bluetoot-on átküldhetjük a GPS-be.
A GPX file-t innen is letölthetitek: