
Ebben a cikkben az Által-ér völgyi kerékpárúttal kapcsolatos információkkal szeretnénk segíteni a környékünkre érkező bringásokat.
Megközelíthetőség vasúton
A kerékpárszállítás feltételeiről és díjszabásáról itt tájékozódhatsz.
Budapest-Keleti/Déli pu. – Hegyeshalom (- Bécs) 1. sz. vasútvonal
Mind Budapest, mind Hegyeshalom – Győr irányából, több állomásról is elérhető a kerékpárút. Általban óránként járnak kerékpárszállító kocsival rendelkező vonatok.
A Győr – Budapest-Déli pu. között óránként közlekedő (S10 jelzésű) vonatok szerelvénye alacsonypadlós Flirt motorvonat. Győrből általában az I. vágányról indulnak, így a megközelítés itt ideális. (Déli pályaudvar fejpályaudvar, itt csak az állomásra eljutás a macera) Ezeken a kerékpárszállításra kialakított helyeken a díjszabás szerint 4 kerékpár helyezhető el, de annyi kompromisszum megvan, hogy itt még további 2-4 kerékpár elfér, illetve a további ajtóknál is lehet 2-2 kerékpár – ekkor természetesen a kerékpár őrzése, és a többi utas biztonságos átjárásának biztosítása a tulaj feladata.
Bár a személyvonat minden állomáson megáll, az alacsony padló, a viszonylag nagy ajtó miatt érdemes ezt választani.
A Budapest-Keleti pu. – Győr- Sopron/Szombathely között közlekedő IC vonatok kerékpárszállító helyeinél a feljáróajtó a gyenge pont. Trike fel- és lerakása itt eléggé kilátástalan. A belsőtérben viszont már akár kampóra kasztható, akár a falnak is támasztható a járgány. (Trike letámasztása itt nem kötelező 🙂 )
Itt Győr – Sopron/Szombathely között már a GySEV (RÖEE, Raaberbahn) vasútvállalat vonalai (és akár szerelvényei) vannak, így a menetjegy-váltásnál külön kell figyelni!
A Budapest-Keleti pu. – Wien/München/Graz között közlekedő EC, EN RJ, RJEx vonatok kerékpárszállításra kijelölt kocsijai általában a hagyományos kerékpárokhoz vannak kitalálva, limitált hellyel (általában két kampó). Így ezt akkor válaszd, ha a keskeny ajtón a rekudat fel tudod vinni, és a kampóra ki tudod akasztani. Ezek nemzetközi vonatok, a menetjegy-váltásra fokozottan kell ügyelni.
Tata
Vasútállomásról a Gesztenye fasor nyomvonalát követve átvágsz az 1. sz. főúton, majd a fasor végén a Mikovényi utca felé veszed az irányt. Kb. 100 m-re, a körforgalomnál az első kijárat egyenesen az Által-ér felett átívelő fahídhoz vezet. Átkelve a hídon, balra Tata felé, míg jobbra Dunaalmás irányába folytathatod utadat a kerékpárúton.
Itt a személy- és a gyorsvonatok is megállnak, az EC, RJ, RJEX vonatok áthaladnak!
Sajnos nincs a kerékpárosoknak megkönnyítve a közlekedés, marad a lépcsőn cipelés…
Tóvároskert mh.
A vasútállomásról kiérve balra fordulsz, majd az edzőtábor melletti kerékpárúton eltekersz az Ady Endre utcáig. A gyalogos átkelőn túl már meglátod a kerépárutat. Balra kanyarodva Tatabánya irányába, míg jobbra Tata tópart felé veheted az irányt.
Csak az alacsonypadlós személyvonatok (Flirt) állnak meg itt, így kényelmes megoldás ezen a megállóhelyen le- és felszállni.
Vértesszőlős mh.
Az állomásról kiérve balkéz felé a lámpás gyalogos átkelőn keresztül az 1. sz. főút túloldalán taláható kerékpárútra jutsz, mely Tatabánya felé vezet. Ha szereted a hullámvasutat, mindenképpen próbáld ki 🙂 . Jobbra indulva – átkelve a vasúti híd alatt – az Által-ér menti kerékpárútra jutsz. Itt balra fordulva Tatabánya felé, jobbra Tata irányába haladhatsz tovább.
Csak az alacsonypadlós személyvonatok (Flirt) állnak meg itt, így kényelmes megoldás ezen a megállóhelyen le- és felszállni.
Tatabánya
Ezen az állomáson, a felüljáróra vezető lépcsőknek köszönhetően elég macerás a bringát fel és levinni. Ugyan 2025 márciusában az utólag épített liftek próbaüzeme zajlik és talán áprilisban átadják az utazóközönségnek, de előfordulhat, hogy a hátadon kell fel és lecipelned a járgányt.
Cserében az állomáson az S10, S12 jelzésű személyvonatok, valamint az IC, EC, RJ, RJEx vonatok is megállnak.
Ha teheted, inkább válaszd Tóvároskert, Vértesszőlős, vagy Bánhida megállóhelyet – bár ez utóbbi már egy másik vasútvonalon, a Tatabánya – Oroszlány közöttire esik. ide az S12 jelzésű személyvonatokkal jutsz el.
Ha véletlenül mégis erre az állomásra vetett a sors, akkor átvergődve a lépcsősorokon a Vértes Pláza mögötti autóbusz állomás mellett elhaladva végig mész a Lidl-ig, majd az üzletet jobbról megkerülve a Rákóczi Ferenc út mellet futó „kerékpárúton” eljutsz az Által ér melletti (Lapatári) körforgalomig. Ezt a szakaszt gyalogosok és bringások együtt használják és a minősége csapnivaló.
Ha Környe, Oroszlány felé mennél, akkor az Által ér előtt lefordulsz balra. Ez az út – végén jobbos kanyarral – kivisz a kerékpárút új szakaszára. Ez ugyan nincs kitáblázva, de az ASG és az Oázis kertészet között megtalálod (kövesd az Által ér nyomvonalát).
Ha Tata irányába mennél, akkor átkelve a körforgalmon már a bringaúton vagy. A rövid lejtőn legurulva találsz egy kerékpáros pihenőt néhány leharcolt szerszámmal.
Budapest-Déli pu. – Oroszlány (S12 járat) 12 sz. vasútvonal
S12-es óránként jár, Budapest-Déli pályaudvar és Oroszlány között közlekedik (elméletileg !). Flirt szerelvényből áll, melyeken szállítható kerékpár. Az aktuális menetrendről mindenképpen tájékozódj, mert sűrűn változik és van, hogy csak Oroszlány – Tatabánya közt jár. Ebben az esetben – a korábban ismertetett helyzet miatt – inkább kerüld el Tatabánya vasútállomást.
Bánhida mh.
A vasútállomásról a mellékelt térkép alapján tudod elérni az Által-ér menti kerékpárutat. Ha elértél az Által-ér hídjához, azon átkelve Tatabánya irányába mehetsz tovább, egyenesen pedig Környe felé veheted az irányt.
Környe
Az állomás közvetlenül a kerékpárút mellett helyezkedik el. Balra fordulva Kecskéd – Oroszlány irányába, míg a Környe központjába vezető úttal párhuzamosan futó kerékpárúton Tatabánya felé folytathatod utadat.
Kecskéd-alsó mh.
Ez tényleg csak egy megállóhely és, ha nem jelzed leszállási szándékodat, akkor nem fog megállni a vonat. A falu legtávolabbi pontján van, de szerencsére nem túl forgalmas az Által-ér völgyi bringaúthoz vezető szakasz (lásd térkép). Ha beértél faluközpontba, balra, átkelve az úton Oroszlány, egyenesen tovább Környe felé veheted az irányt.
Oroszlány
S12-es végállomása. Ha GPS-el tervezed az utat, tutira kivisz a Rákóczi útra, ahol a széles járdából különítettek el kerékpárutat. A gyalogosok rendszeresen a kijelölt bringaúton szédelegnek és a buszra is csak onnan tudnak felszállni. Ehelyett inkább egy másik útvonalat javasolnék (lásd térkép). Igaz, kicsit kalandosabb és nem bringaút, de nem kell megküzdeni a gyalogosokkal.
Megjegyzés
Oroszlányról nem csak az Által-ér völgyi kerékpárút indul. A városon átkelve alacsony forgalmú, aszfaltos erdei utakat találtok. Ezeken keresztül eljuthattok a közeli Kamanduli remeteséghez, Pusztavámra, Mórra, Csákberénybe. Mórról pedig már csak egy ugrás Székesfehérvár. Későbbiekben ezekről az utakról is készítünk képes ismertetőt.